Band, 1989-1997
Rock
Rock band formed in 1989 in Thessaloniki, Greece. In 1989 they released their 1st demo tape. On 11/4/1992 they performed live at Villa Amalias (Athens) along with 'Το Ψυγείο Ψυγείο' & 'Cinnamon Gum'. On 27/1/1995 they performed live at club Zero (Thessaloniki) along with 'Γκούλαγκ' & 'Ziggy Was'. They disbanded in 1997. Original line-up: Χρήστος Τζιώκος (Voice) Ξενοφών Γρέδης (Guitar) Λάμπρος Σαλτσίδης (Bass) Χρήστος Χατζηαθανασίου (Drums)
![]() | Στέλιος Εμμανουηλίδης syn |
![]() | Νίκος Βάχρας voc |
![]() | Αστέρης Λιάπης |
![]() | Χρήστος Τζιώκος |
![]() | Χρήστος Χατζηαθανασίου |
![]() | Ξενοφών Γρέδης b, bvoc |
![]() | Μιχάλης Κουσίδης *1969 |
Title | Artist | Year | Type |
---|---|---|---|
Ο Βωμός Της Μοναξιάς | Λώλαμα | 1993 | Single |
Λώλαμα δύο Rock Band |